XX Światowy Dzień Chorego

 

16 lutego 2012r. w Medycznym Studium Zawodowym im.Władysławy Szoc w Chełmie przy ul. Szpitalnej 50 odbyła się uroczysta akademia poświęcona XX rocznicy Światowego Dnia Chorego.

Obchodzony po raz 20 w dniu 11 lutego Światowy Dzień Chorego był okazją dla całego społeczeństwa, a przede wszystkim dla przyszłych pracowników służby zdrowia , aby ze szczególną troską pochylić się nad wszystkimi, którzy chorują i cierpią. W sposób szczególny szkoła zmotywowana jest by uczcić Światowy Dzień Chorego  jako instytucja kształcąca przyszłych pracowników służby zdrowia.

W bieżącym roku papież Benedykt XVI w swoim orędziu kieruje naszą uwagę na znaczenie „sakramentów uzdrowienia”, tzn. sakrament pokuty i pojednania, a także sakrament namaszczenia chorych, które osiągają swoją naturalną pełnię w Komunii Eucharystycznej.

Obchody Światowego Dnia Chorego są okazją do spotkań różnych instytucji i osób prywatnych zaangażowanych w opiekę nad ludźmi chorymi. W całej Polsce w kościołach, kaplicach szpitalnych, hospicjach, i domach pomocy społecznej organizowane są nabożeństwa w intencji ludzi chorych i ich opiekunów.

Na spotkaniu przybliżyliśmy  historię Światowego Dnia Chorego w formie prezentacji multimedialnej „11 luty Światowy Dzień Chorego  historia i czas obecny.”

Głównym punktem uroczystości były wystąpienia: Pani  dr Małgorzaty Kostek  psychologa pracującego w hospicjum dla dzieci im. Małego Księcia w Lublinie, która  przybliżyła nam zagadnienie  „Wolontariat w hospicjum Małego Księcia w Lublinie.” oraz o wystąpienie Ojca Filipa Buczyńskiego prezesa hospicjum dla dzieci im. Małego Księcia w Lublinie na temat: „Pracy z rodziną w żałobie.”Goście podzielili się  swoimi doświadczeniami w pracy mówiąc nam o trudnych i złożonych zagadnieniach.  Na zakończenie  gościom wręczone zostały upominki wraz z dedykowaną  piosenką.

Apel został poprowadzony przez uczniów kierunku kształcenia technik masażysta, technik dentystyczny i opiekunka dziecięca pod kierunkiem mgr Laury Morow-Panasiuk i tech. dent. Romualdy  Sobczyk.